І творчість, і пряця, і успіх! 7


Семінар-практикум
СТВОРЕННЯ СПРИЯТЛИВОЇ ПСИХОЛОГІЧНОЇ  ВЗАЄМОДІЇ УЧАСНИКІВ НАВЧАЛЬНО – ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ. Січень 2017 р.
                          (в системі взаємодії «педагоги – батьки »). 
Мета: створення ефективної системи взаємодії вчителів і батьків
Завдання:
• визначення умов продуктивної взаємодії Педагога і Сім'ї;
• удосконалення умінь конструктивно вирішувати неминучі конфлікти, освоювати найбільш індивідуально значущі і цінні методи пізнання, спілкування, розуміння себе та інших;
• розгляд психологічних критеріїв ефективного навчання і розвитку школярів;
• розробка і впровадження певних заходів, форм і методів роботи, які розглядаються як умови успішної взаємодії Батьків і Педагога;
• приведення цих створюваних умов в деяку систему постійної роботи, що дає максимальний результат.
                                                      Хід заняття
І. Організаційно-мотиваційний етап
ІІ. Актуалізація знань, постановка цілей і завдань.
1.) Притча про каву.
Приходить учень до Вчителя і каже: - Учитель, я втомився, у мене таке важке життя, такі труднощі і проблеми, я весь час пливу проти течії, у мене немає більше сил... що мені робити?
Вчитель замість відповіді поставив на вогонь три однакових ємності з водою. В одну ємність кинув моркву, в іншу поклав яйце, а в третю - насипав зерна кави. Через деякий час він вийняв з води моркву і яйце і налив в чашку кави з 3-ї ємності.
Що змінилося? - запитав він учня. Що сталося з яйцем, морквою?
- Яйце і морква зварилися, а зерна кави розчинилися у воді - відповів учень. - Ні,- сказав Учитель,
- Це лише поверхневий погляд на речі. Подивися - тверда морква, побувавши в окропі, стала м'якою і податливою. Крихке і рідке яйце стало твердим. Зовні вони не змінилися, вони лише змінили свою структуру під впливом однаково несприятливих обставин - окропу.
Так і люди - сильні зовні можуть розклеїтися і стати слабаками там, де крихкі і ніжні лише затвердіють і зміцніють.
- А кава? - запитав учень. - О! Це найцікавіше! Зерна кави повністю розчинилися в новому ворожому середовищі і змінили його - перетворили окріп в чудовий ароматний напій.
Є особливі люди, які не змінюються в силу обставин - вони змінюють самі обставини і перетворюють їх на щось нове і прекрасне, отримуючи користь і знання з ситуації.
Запитання:
Хто є учасниками навчально-виховного процесу?
Хто з них схожий на людину, яка  «не змінюється в силу обставин - змінює самі обставини і перетворює їх на щось нове і прекрасне, отримуючи користь і знання з ситуації».
Психологічна місія педагога - супроводжувати, направляти, коригувати, вдосконалювати. На даному семінарському занятті мова піде про супроводження та вдосконалення відносин «Учитель –Батьки», що є актуальним і , можна сказати, не зовсім вирішеним питанням.
2) Теоретичний блок
Ведучий:
Школа і сім'я - два різних соціальних інститута і за походженням, і по природі існування, і по своєму призначенню.
Вправа « Сонце»
Сім'я
• Сім'я - любов: подружня, батьківська, дитяча, сімейна. Через ставлення «любов до близьких» дитина отримує потенційну здатність виходити на «любов до далеких»: через любов до мами, тата, бабусі, братів і сестер він вчиться взагалі почуттю любові, готуючись полюбити людство.
Сім'я - досить замкнуте об'єднання людей, ревно захищає свій внутрішній світ, свої таємниці і секрети, що протистоять зовнішнім впливам
• Сім'я не просить, щоб з нею працювали
• Сім'я не хоче, щоб у її таємниці заглядали
• Сім'я не довіряє таких повноважень школі
Школа - громадська установа, основою якого є соціальна норма, і життєдіяльність дитини підпорядкована соціальним нормам шкільного гуртожитку. Через відношення «любов до далеких» вирішує проблеми конкретних відносин дитини з близькими (у тому числі батьками).
Запорукою успішного навчання і виховання учнів є співпраця вчителя з батьками, адже родина впливала і продовжує значно впливати на процес розвитку особистості дитини. А отже, необхідно зробити батьків активними учасниками навчально-виховного процесу.

Які ж фактори сприяють залученню батьків до участі в житті школи?
• Активність самої школи, використання різноманітних методів співпраці з сім'єю, добре продумана і спланована політика;
• Розуміння батьками зв'язку з успіхами дітей (активність батьків тим вище, чим більш безпосередній зв'язок їх участі в роботі школи з успішністю дитини);
• Встановлення особистих відносин між батьками і вчителями (вчителями і учнями) як основа для створення рівноправних відносин в шкільному співтоваристві;
• Створення у школі обстановки, більш спрямованої на сім'ю, з метою більшої відповідності культурним, економічним і соціальним особливостей сім'ї, які значною мірою впливають на рівень досягнень дітей у школі;
• Інформація про успіхи дітей;
• Зацікавленість вчителів в успіхах дітей;
• Позитивний клімат у школі та зусилля всієї школи (а не окремих вчителів) розвивати роботу з батьками;
ІІІ. Етап реалізації завдань тренінгу
1. Які ж принципи взаємодії школи та сім'ї Робота в групах (5 гр.) Визначення принципів взаємодії школи та сім'ї.
Завдання: Встановити відповідності між діями школи і відповідною діяльністю родини. Презентувати зміст принципу групі.
Принципи взаємодії школи та сім'ї:
1. Принцип згоди
• Школа - розкриває мету виховання
• Школа - повідомляє про функції школи
• Школа - наділяє сім'ю обов'язками
• Школа - відкриває психологію любові
• Сім'я - осмислює мету виховання, висловлює думку
• Сім'я - висловлює думку про продуктивності функцій
• Сім'я - погоджується створювати необхідні умови
• Сім'я - вчиться мистецтву любити дітей
2. Принцип сполучення
• Школа - оповіщає про педагогічні вимоги
• Школа - інформує про хід розвитку дітей
• Школа - знайомить з виховними задумами
• Школа - представляє роботу школи
• Сім'я - підтримує вимоги школи
• Сім'я - повідомляє про проблеми сімейного виховання
• Сім'я - погоджується сприяти задумам
• Сім'я - вносить корективи у родинне виховання
3. Принцип співпереживання
• Школа проявляє знаки уваги батькам
• Школа формує у дітей любов до сім'ї
• Школа знайомить з подіями школи
• Сім'я дякує і висловлює відповідну увагу
• Сім'я стверджує безумовну повагу до школи
• Сім'я виявляє інтерес до життя дітей
4. Принцип причетності
• Школа інформує про потреби школи
• Школа запрошує обговорити проблеми
• Школа просить про забезпечення дитини
• Сім'я надає матеріальну допомогу
• Сім'я бере участь в обговоренні проблеми
• Сім'я забезпечує дитину необхідними засобами
5. Принцип взаємодії
• Школа інформує сім'ю про плани роботи
• Школа запрошує взяти участь
• Школа організовує спільну справу
• Сім'я оцінює вплив школи на дітей
• Сім'я відгукується на запрошення, бере участь
• Сім'я бере участь у спільних справах
4.
Ведучий. Дані принципи, на жаль, «працюють» не завжди. В чому причина, спробуємо з'ясувати, створивши портрет сучасного Вчителя та Батьків.
 Вправа  «Модель сучасного Вчителя (Батька)».
Робота в групах (2 гр.)
Презентація «моделей». Обговорення.
- Які основні суперечності даних характеристик?
- Чим вони викликані?
5. Міні - лекція «Конфліктні ситуації у роботі педагога з батьками»
Істина, як відомо, народжується в суперечці. А народження істини в суперечці педагога з батьками особливо важлива, адже його об'єктом стають діти. Але що робити, якщо дискусія загрожує перерости в потворну сварку з можливими неприємними наслідками? Розв'язання подібної проблеми не можна повністю покладати на одну із сторін. Тільки спільними зусиллями можна знайти вихід із ситуації.
Вправа «Яблучко і черв'ячок»
Мета: підвести учасників до стилів виходу з конфліктних ситуацій
Ведучий (м'яко і спокійно): Сядьте зручніше, закрийте очі і уявіть на хвилину, ніби ви - яблуко. Стигле, соковите, красиве, ароматне, наливне яблуко, яке мальовничо висить на гілочці. Всі милуються вами, захоплюються. Раптом звідки ні візьмися підповзає до вас черв'як і каже: «Зараз я тебе буду їсти!». Що б ви відповіли черв'яку? Відкрийте очі і запишіть свою відповідь.
Теоретичне обґрунтування конфліктів у системі «педагог - батьки»
Ведучий. А тепер поговоримо з вами про конфлікти в системі «педагог - батьки». Слово «конфлікт» у перекладі з латинської означає «зіткнення». Як правило, про негативні наслідки конфлікту говорять багато: це і великі емоційні витрати, і погіршення здоров'я, зниження працездатності. Проте конфлікт може виконувати і позитивні функції: він сприяє отриманню нової інформації, розрядки напруженості, стимулює позитивні зміни, допомагає прояснити відносини.
Разом з тим, визнаючи конфлікт нормою суспільного життя, психологи підкреслюють необхідність створення механізмів психологічного регулювання і вирішення конфліктних ситуацій. Оскільки професійне спілкування в системі «педагог - батьки» містить у собі цілий ряд таких ситуацій, вміння грамотно обрати стратегію поведінки в конфліктній ситуації для вчителя  вкрай важливо.
Причини конфлікту різні: невідповідність цілей, недостатня поінформованість сторін про подію, некомпетентність однієї із сторін, низька культура поведінки та ін.
Фахівці, як правило, виділяють чотири стадії проходження конфлікту:
▪ виникнення конфлікту (поява протиріччя);
▪ усвідомлення даної ситуації як конфліктної хоча б однією із сторін;
▪ конфліктну поведінку;
▪ результат конфлікту.
Серед конфліктів між вчителем і учнем, а потім і батьками виділяються наступні конфлікти:
- конфлікти, які виникають з приводу успішності учня, виконання ним поза навчальних завдань;
- конфлікти через поведінку або вчинки,  які виникають з приводу порушення учнем правил поведінки в школі і поза нею;
- конфлікти через стосунки, які виникають в сфері емоційно-особистісних стосунків учителів і учнів.
До конфліктів можна віднести зіткнення в областях:
♦ взаємодії вчителя і батьків в області організації домашньої роботи учня;
♦ незгоди батьків з відношенням до школяра з боку вчителя;
♦ неадекватно занижених, на думку батьків, оцінок, виставлених учителем учня;
♦ неприйняття учня однолітками, однокласниками;
♦ завищених, на погляд батьків, вимог школи до підготовленості дитини та ін.
В основі конфліктів лежить незадоволеність батьків в області навчання і виховання дітей, організації навчально-виховного процесу, становищем дитини у системі всередині класних зв'язків або відношенням вчителя до дитині чи батькам.

Конфлікти можна поділити на дві основних групи: ділові і особистісні. Ділові виникають через неспівпадання точок зору і вчинків членів колективу при вирішенні ними проблем ділового характеру (з приводу неспівпадання поглядів на режим роботи, методи викладання, з причин, які пов’язані зі змістом і умовами професійної діяльності). Особистісні виникають на основі протиріч в особистісних інтересах (можуть стосуватися сприймання і оцінки людьми один одного, реальної або уявної несправедливості в оцінці їх дій, результатів роботи та ін).
Більшість конфліктів за своєю природою суб’єктивні і мають в основі одну із наступних психологічних причин: недостатнє знання людини, неправильне розуміння намірів співрозмовника, неправильне уявлення про те, що вона насправді думає, помилкова інтерпритація мотивів вчинків, неточна оцінка ставлення даної людини до іншої.
Тому, щоб уникнути поглиблення і розширення конфліктної ситуації бажано усвідомити і здійснити на практиці лінію партнерської взаємодії «на рівних».
Пропозиція способів розв'язання конфліктних ситуацій:
Ведучий.  Для опису способів вирішення конфліктів ми вдаємося до теорії  Д. Томаса, який використовує двовимірну модель, що включає в себе показники уваги до інтересів партнера і власним.
Ведучий: Способи виходу з конфліктної ситуації (по Д. Томасу)
            Конкуренція (суперництво) передбачає зосередження уваги тільки на своїх інтересах, повне ігнорування інтересів партнера.
Уникнення характеризується відсутністю уваги як до своїх інтересів, так і до інтересів партнера.
Компроміс - досягнення «половинчатої» вигоди кожної сторони.
Пристосування передбачає підвищену увагу до інтересів іншої людини на шкоду власним.
Співробітництво є стратегією, що дозволяє врахувати інтереси обох сторін.
Приклади відповідей учасників семінару – практикуму.
Конкуренція: Зараз як упаду на тебе й розчавлю!
Уникнення Подивися, яка там симпатична груша!
Компроміс: Ну, добре, відкуси трохи, а решту залиш моїм улюбленим господарям!
Пристосування: Така, здається, в мене доля тяжка!
Співпраця: Подивися, на землю вже впали стигліші яблука. Ти їх їж. Вони дуже смачні!
У педагогічній практиці існує думка, що найбільш ефективними способами виходу з конфліктної ситуації є компроміс і співробітництво. Однак будь-яка із стратегій може виявитися ефективною, оскільки у кожної є свої як позитивні, так і негативні сторони.
Сітка Томаса.
Стратегія
Сутність стратегії
Умови застосування
Недоліки
 Конкуренція (суперництво)
Прагнення домогтися свого на шкоду іншому
Зацікавленість у перемозі. Одна зі сторін має певну владу над іншою. Необхідність терміново розв’язати конфлікт.
Переживання почуття невдоволення при поразці та провини -  при перемозі. Значна ймовірність зіпсувати відносини.
Уникнення
( ухиляння)
Уникнення відповідальності за прийняття рішення.
Результат не дуже важливий.
Жодна зі сторін не має влади над іншою.
Бажання виграти час.
Значна ймовірність переходу конфлікту в приховану форму.
Пристосування
Загладжування гострих кутів за рахунок обмежених власних інтересів
Предмет суперечки важливіший для іншого учасника конфлікту.
Бажання зберегти мир.
Усвідомлення власної неправоти. Жодна зі сторін не має влади над іншою.
Нерозв′язаність конфлікту
Компроміс
Пошук рішень за рахунок взаємних поступок
Жодна зі сторін не має влади над іншою. Наявність несумісних інтересів. Необхідність терміново розв’язати конфлікт. Неефективність обох сторін зберегти відносини
Одержання тільки половини очікуваного. Лише часткове усунення причин конфлікту

Пристосування
(співпраця)
Пошук рішення, що задовольняє всіх
Наявність часу для розв’язання конфлікту. Зацікавленість обох сторін. Чітке розуміння точки зору опонента. Бажання обох сторін зберегти відносини
Часові й енергетичні витрати. Негарантованість успіху

А тепер, коли вам відомі способи виходу з конфліктної ситуації, проілюструємо їх результатами нашої вправи «Яблуко і черв'ячок». Зачитайте відповіді та визначте стратегію.
(Учасники зачитують свої відповіді.)
Тест Томаса
Інструкція. Вам буде запропоновано по парі тверджень, що описують той чи інший варіант виходу з абстрактної конфліктної ситуації. Таких пар буде 30. Ваше завдання полягає в тому, щоб з кожної «пари» вибрати той варіант поведінки, який найбільш прийнятний для вас. Тест слід проводити на окремому листочку паперу. Там ви повинні зафіксувати наступне: номер «пари», а також шифр, відповідний варіанту поведінки, який ви обрали. Шифр /літера і цифра/ в кожному випадку наводиться на початку твердження. Запис буде виглядати приблизно так:
1. А4.
2. В5.
3. А4 і т. д.
Вибір повинен бути здійснений обов'язково в кожній з 30 пар (нехай вас не бентежить, що деякі варіанти поведінки будуть повторюватися в інших поєднаннях).

Варіанти поведінки
1. А4. Я намагаюся уникнути виникнення неприємностей.
В1. Я намагаюся домогтися свого.

2. А4. Нерідко я волію, щоб відповідальність за рішення спірного питання брали на себе інші
В5. Чим обговорювати те, у чому ми розходимося, я віддаю перевагу звернути увагу на те, з чим ми обидва згодні.
3. А4. Я намагаюся відкласти рішення спірного питання з тим, щоб з часом вирішити його остаточно.
В3. Я поступаюся в одному в обмін на інше.
4. А2. Залагоджуючи спірну ситуацію, я весь час намагаюся знайти підтримку в іншого.
В4. Намагаюся зробити все, щоб уникнути марної напруженості.
5. А1. Зазвичай я наполегливо намагаюся домогтися свого
В2. Я намагаюся зробити все, щоб уникнути напруженості.
6. А1. Зазвичай я наполегливо намагаюся домогтися свого.
В2. Улагоджуючи ситуацію, я зазвичай намагаюся домогтися свого.
7. А2. Я повідомляю іншому свою точку зору і запитую про його погляди.
В1. Я намагаюся показати іншому логіку і перевагу моїх поглядів.
8. A3. Я віддаю перевагу середню позицію.
В1. Я відстоюю свої бажання.
9. A3. Я віддаю перевагу середню позицію.
В2. Я наполягаю, щоб було зроблено по-моєму.
10. А2. Як правило, я стурбований тим, щоб задовольнити бажання кожного з нас.
В4. Нерідко я волію, щоб відповідальність за рішення спірного питання брали на себе інші.
11. А2. Я намагаюся негайно подолати наші розбіжності.
В3. Я намагаюся знайти найкраще поєднання вигод і втрат для нас обох.
12. А2. Я відразу ж намагаюся відкрито визначити те, у чому складаються всі порушені інтереси і спірні питання.
В4. Я намагаюся відкласти рішення спірного питання з тим, щоб з часом вирішити його остаточно.
13. А4. Найчастіше я уникаю займати позицію, яка може викликати суперечки.
В3. Я даю можливість іншому в чомусь залишитися при своїй думці, якщо він також йде мені назустріч.
14. А4. Я вважаю, що розбіжності не завжди варті того, щоб хвилюватися за них.
В1. Я роблю зусилля, щоб добитися свого.
15. A3. Я віддаю перевагу середню позицію.
В4. Я вважаю, що розбіжності не завжди стоять того, щоб хвилюватися за них.
16. А5. Я намагаюся не зачепити почуттів іншого.
В1. Я намагаюся переконати іншого в перевагах моєї позиції.
17. А2. Я відразу ж намагаюся відкрито визначити те, у чому складаються всі порушені інтереси і спірні питання.
В5. Я більше прагну заспокоїти іншого і зберегти наші відносини.
18. А5. Я намагаюся не зачепити почуттів іншого.
В2. Я завжди займаю таку позицію в спірному питанні, щоб спільно з іншим зацікавленим особою домогтися успіху.
19. А1. Я твердо прагну досягти свого.
В3. Я намагаюся знайти компромісне рішення.
20. А5. Я намагаюся заспокоїти іншого і зберегти наші відносини.
В4. Я намагаюся зробити все необхідне, щоб уникнути напруженості.
21. А5. Якщо це зробить іншого щасливим, я дам йому можливість настояти на своєму.
В3. Я даю можливість іншому в чомусь залишитися при своїй думці, якщо він також йде мені назустріч.
22. А5. Якщо позиція іншого здається йому дуже важливою, я постараюся піти назустріч його бажанням.
В3. Я намагаюся привести іншого до компромісу.
23. A3. Я намагаюся знайти компромісне рішення.
В5. Іноді я жертвую власними інтересами заради іншої людини.
24. А1. Зазвичай я наполегливо прагну домогтися свого.
В5. Я більше прагну заспокоїти іншого.
25. А1. Я намагаюся показати іншому логіку і переваги моїх поглядів.
В5. Ведучи переговори, я намагаюся бути уважним до бажань іншого.
26. А1. Зазвичай я наполегливо прагну домогтися свого.
В2. Я відразу ж намагаюся відкрито визначити, у чому складаються порушені інтереси і спірні питання.
27. A3. Я намагаюся знайти компромісне рішення.
В2. Я намагаюся залагодити справу з урахуванням всіх інтересів іншого і моїх власних.
28. A3. Я віддаю перевагу середню позицію.
В2. Я майже завжди заклопотаний тим, щоб задовольнити бажання кожного з нас.
29. А5. Ведучи переговори, я намагаюся бути уважним до бажань іншого.
Я завжди схиляюся до прямого обговорення проблеми.
30. А4. Найчастіше я уникаю займати позицію, яка може викликати суперечку.
В5. Якщо це зробить іншого щасливим, я дам йому можливість настояти на своєму.

А тепер незалежно від букв, вказаних в шифрі, підрахуйте кількість цифр, стоять біля букв: 1-... , 2-... , 3-... , 4-... , (загальна сума повинна бути 30).
Цей тест дозволяє визначити провідну стратегію вашої поведінки в умовах протиріччя. Як не дивно, але існує всього п'ять способів поведінки у ситуації конфлікту. Якщо у вас виявилося більше всього 1, то ви віддаєте перевагу стратегію поведінки суперництва; 2 - співпраця; 3 - компроміс; 4 - уникнення; 5 - пристосування.

6. Робота в групах «Способи виходу з конфліктних ситуацій у роботі з сім'єю» (5 гр.)
Завдання: обговорити в групах можливі шляхи вирішення даних проблемних ситуацій і презентувати їх
Мета: відпрацювати в групах стилі виходу з конфліктних ситуацій.
Природно, що наявність суперечностей неминуче веде до виникнення конфліктів. Деякі з них ми спробуємо зараз дозволити.
Ситуації ( учасникам пропонуються  5  педагогічних ситуацій ситуацій)
Тест
Інструкція. Вам пропонується відповісти на сім запитань. Кожне запитання має три варіанти відповідей. Виберіть те, котре більше всього вам підходить. Обробка результатів. Кожну відповідь «а» оцініть у 4 бали, «б» - 2 бали, «в» - 0 балів. Підрахуйте суму.
1. Уявіть, що у громадському транспорті починається суперечка на підвищених тонах. Ви:
А)  никаєте втручання;
Б)  можете встати на сторону потерпілого чи того, хто правий;
В) завжди втручаєтесь і відстоюєте свою точку зору.
2. На зборах (нараді тощо) чи критикуєте ви керівництво за допущені помилки:
А) ні;
Б) так, але в залежності від вашого особистого ставлення до нього;
В) завжди критикуєте за помилки не тільки начальство, а й тих, хто його захищає.
3. Чи любите ви сперечатися зі своїми колегами, друзями:
А) тільки якщо вони не вразливі, і ці суперечки не псують ваших стосунків;
Б) так, але тільки із принципових, важливих питань;
В) ви сперечаєтеся зі всіма і з будь-якого приводу.
4. Удома на обід подали недосолене блюдо. Ваші дії:
А) не помічаєте таку дрібницю;
Б) мовчки візьмете сільничку;
В) не утримаєтесь від зауваження і, можливо, демонстративно відмовитесь від їжі.
5. На вулиці, у транспорті вам наступили на ногу. Ваша реакція:
А) збурено подивитесь на кривдника;
Б) сухо зробите зауваження;
В) висловитесь, не соромлячись у вираженнях.
6. Хтось із близьких купив річ, що вам не сподобалась. Ви:
А) промовчите;
Б) обмежитесь коротким тактовним коментарем;
В) улаштуєте скандал через порожню витрату грошей.
7. Не повезло в лотереї. Як ви сприймаєте це:
А ) постараєтесь бути байдужим, але в душі дасте собі слово ніколи в ній більше не брати участь;
Б) не приховаєте досаду, але поставитесь до того, що сталось, із гумором, пообіцяєте взяти реванш;
В) квиток без виграшу надовго зіпсує настрій.
Тест «Наскільки ви конфліктні?»Інтерпретація результатів
Якщо ви набрали:
Від 20 до 28 балів - ви тактовні, не любите конфліктів, уникаєте критичних ситуацій. Коли ж вам доводиться вступати в суперечку, то ви враховуєте, як це відіб'ється на вашому становищі чи приятельських стосунках. Ви прагнете бути приємним для оточуючих.
Від 10 до 18 балів - про вас кажуть, що ви - конфліктна особа, але насправді ви конфліктуєте лише тоді, коли немає іншого виходу і всі засоби вичерпані. Ви наполегливо обстоюєте свою думку, незважаючи на те, як це відіб'ється на вашому становищі, при цьому не виходите за рамки конкретності. За все це вас поважають.
8 і менше балів - ви шукаєте привід для суперечок, велика частина яких зайві, дріб'язкові. Любите критикувати, але тільки тоді, коли це вигідно вам. Ви прагнете нав'язувати свою думку, навіть якщо не впевнені, що праві.
Напруженість вчителя
Інформація до роздуму: Більше 80 % вчителів мали високий рівень ситуативної напруженості (по методиці Спілбергера), а 60 % - постійної напруженості. Це дуже тривожні факти: вони говорять, перш за все, про професійну непридатність. Тим більше що такі результати виявились зовсім не у немолодих педагогів, а у тих, чий педагогічний стаж налічує 10-15 років.
Питання для обговорення:
-  У чому виявляється різниця між напругою і напруженістю вчителя в спілкуванні з дітьми? Проілюструйте свої думки прикладами з шкільної практики.
-  Як співвідносяться напруженість і конфліктність в педагогічному спілкуванні?
(Визначити причини які викликають стан напруженості.)
Професійне здоров'я вчителя
Інформація до роздуму: Ні для кого не секрет, що професія вчителя відноситься до розряду стресогенних і вимагає від нього великих резервів самовладання і саморегуляції.
Недивно, що учительство як професійна група відрізняється украй низькими показниками фізичного і психічного здоров'я. І ці показники знижуються у міру збільшення стажу роботи в школі.
Лише 34 % обстежених педагогів знаходяться в зоні психологічного благополуччя. Вони здатні справитися з негативними впливами життя на психологічному рівні. Близько 40% - мають помірні нервові розлади, їм необхідна спеціальна психологічна допомога. Психофізична втома – перший поштовх в розвитку патології душі і тіла, психосоматичних захворювань; вона поступово і неухильно переходить в психологічну і тілесну депресію – страшну хворобу нашого століття.
Питання для обговорення:
-  Які причини зниження рівня психічного і фізичного здоров'я педагогів?
-  Яким чином можна зберегти психофізіологічний потенціал педагога?
Емоційна напруженість школярів
Інформація до роздуму: Життя кожної дитини відрізняється емоційною напруженістю, яка в неблагоприємних стресогенних обставинах може обертатися психологічними зривами.
Останніми роками спостерігається значне погіршення етично-психологічного клімату в школах. У підлітків переважають високий рівень тривожності, зниження оптимістичного сприйняття майбутнього, переживання душевного дискомфорту, агресивність, конфліктність поведінки.
Завдання по аналізу інформації:
-  Проаналізуйте дану інформацію, дайте психологічну оцінку.
-  Запропонуєте способи поліпшення емоційно-психологічного клімату в школах.
Конфлікти вчителів з учнями: хто винен?
Інформація до роздуму: Причину емоційної напруженості в шкільній обстановці учні часто бачать у позиції вчителя, в його відношенні до них. Багато хто пояснює неблагополучний емоційний стан в школі особистісними якостями вчителів, несправедливістю вчителів, грубістю і нетактовністю, байдужістю до них, небажанням зрозуміти учня.
Педагоги теж відзначили, що переживають конфліктні відносини з учнями. Учні нерідко викликають у них роздратування, злість. Причини можуть бути різні. Це свідчить про те, що в настрої педагогів нерідко переважають негативні емоції і реакції на вчинки і дії учнів; байдужість до інтересів і настрою школярів, їх емоційного стану: переживанням, радощам, успіхам або неуспіхам. Аналіз даної ситуації дозволяє говорити про дискомфортні відносини в системі «вчитель - учень», що визначає підвищену емоційну напруженість негативної спрямованості.
Завдання по аналізу інформації:
-  Дайте коментар даної інформації (чому?)
-  наведіть приклад з власного досвіду роботи з учнями.
Продуктивний спосіб подолання труднощів в педагогічному спілкуванні
Інформація до роздуму: Продуктивний спосіб подолання вчителем труднощів у взаємодії з учнем по суті є творчим процесом, оскільки характеризується сприйняттям ситуації як творчого завдання, розв`язання якого виявляє логіку процесу взаємодії, внутрішню структуру ситуації. Вибір способу подолання труднощів припускає з'ясування дійсних мотивів поведінки учня, ухвалення рішення про зміну відношення до учня, направлене формування і розвиток своїх професійно значущих особових якостей.
Професіоналізм особистості вчителя
Вправа виконується індивідуально, а потім в групах по 4-5 чоловік. У групі виробляється єдність думок з даного питання. Висловитися повинен кожен, висуваючи аргументи на користь вибору тієї або іншої якості. Після завершення обговорення представник кожної групи зачитує груповий список обраних якостей, аргументуючи його.
Завдання А: Виберіть 10 з 30 особистісних якостей вчителя, що найбільш утруднюють, на ваш погляд, педагогічну взаємодію.
Список особистісних якостей вчителя


1.         Запальність
2.         Прямолінійність
3.         Квапливість
4.         Різкість
5.         Себелюбство
6.         Упертість
7.         Образливість
8.         Мстивість
9.         Сухість
10.       Педантичність
11.       Повільність
12.       Необов'язковість
13.       Забудькуватість
14.       Нерішучість
15.       Упередженість
16.       Прискіпливість
17.       Нетактовність
18.       Брехливість
19.       Безпринциповість
20.       Лукавство
21.       Нещирість
22.       Дратівливість
23.       Добросердя
24.       Амбітність
25.       Злісність
26.       Агресивність
27.       Підозрілість
28.       Злопам'ятство
29.       Прикидання
30.       Байдужість

Завдання Б: Відберіть 10 з 30 особистісних якостей вчителя, які мають вирішальне значення в подоланні педагогічних конфліктів. Робота ведеться таким же чином, як у випадку А.

Список особистісних якостей вчителя


1.         Справедливість
2.         Терпимість
3.         Тактовність
4.         Відповідальність
5.         Оптимізм
6.         Принциповість
7.         Вимогливість до себе
8.         Вимогливість до дитини
9.         Самоповага
10.       Повага особистості дитини
11.    Доброзичливість
12.       Емоційність
13.       Самовладання
14.       Врівноваженість
15.       Демократичність

16.       Упевненість в собі
17.       Ініціативність
18.       Імпровізаційність
19.       Рішучість
20.       Доброзичливість
21.       Терплячість
22.       Артистизм
23.       Емпатійність
24.       Цілеспрямованість
25.       Любов до дітей
26.       Акуратність
27.       Енергійність
28.       Діловитість
29.       Альтруїзм
30.       Великодушніст



Відчуття гумору
Інформація до роздуму: Відчуття гумору зазвичай проявляється в умінні відшукати смішну частинку там, де, здавалося б, немає нічого смішного. Це уміння не у всіх однаково розвинене, хоча в житті смішне і серйозне не тільки суміжні, але іноді нероздільні.
Неважко відшукати смішне навіть в найнеприємнішій ситуації, що трапилася з ким-небудь іншим. Побачити смішну сторону неприємної події, що торкнулася тебе самого, куди важче, тим більше це важко в ситуації загрози, перед лицем небезпеки.
Щоб піднятися над неприємною ситуацією і уловити в ній комізм, потрібна велика сила духу.
Ситуація «Незвичайне застосування стільця»
Вчителька музики входить у восьмий клас. За останньою партою розвалився «акселерат» з розпущеним волоссям. На голові у нього стілець.
Весь клас поглядає то на вчительку, то на учня і чекає її реакції.
Можливий варіант відповіді для вчителя: «Що, вже і цим місцем сидять?»
Клас вибухає від сміху. Учень почервонів. Він явно смущен і тепер не знає, що робити. Вчитель же як ні в чому не бувало починає урок. Стілець поставлений на місце.
Ситуація «Система»
Хлоп'ята шостого класу вирішили зірвати урок історії у молодої вчительки (працює в школі другий рік), яка заміняла хворого колегу. Учні, як з'ясувалося пізніше (хлопчики, 5-6 чоловік), домовилися «хрюкати». Коли учителька увійшла до класу, пролунав відповідний звук. Але вчителька не реагувала, оскільки не знала, що це: система або випадковість. Свою «атаку» вона повела після другого хрюкання.
Можливий варіант рішення:
«Спасибі, Вітя, нагадав. В суботу я зі своїм класом (вона була класним керівником в паралельному класі) намітила екскурсію на свиноферму. Хто з вас побажає, можу узяти з собою. Вітя нам допоможе в «спілкуванні». Мені від хлоп'ят вже доводилося чути про твоє захоплення, але не думала, що це так серйозно. Допоможеш, Вітя?»
Урок пройшов успішно. Охочих заважати не виявилось,
Ситуація «Увійдіть»
Урок біології в дев'ятому класі веде молода вчителька. Через п'ять хвилин після початку уроку з шумом розкриваються двері і, зухвало запитавши дозволу увійти до класу, на порозі зупиняються троє «важких» учнів. Вчитель вимагає, щоб вони увійшли, як годиться учням школи.
Хлоп'ята виходять в коридор. Через хвилину двері відкриваються знову, і вони вповзають в клас рачки...
Можливий варіант рішення:
Вчителька звертається до класу: «Хлоп'ята, у нас є можливість поспостерігати, як пересувалися далекі предки первісних людей». І - учням, що стоять на четвереньках: «Будь ласка, проповзіть на свої місця». У класі вибух сміху. Збентежені жартівники не витримують, встають на ноги і поспішають зайняти свої місця. Вчителька дякує їм і продовжує урок.
Виконання антистресової вправи.
Мета: профілактика різних професійних психосоматичних розладів
            Для підтримки стабільного психологічного стану у вас і батьків, а також для профілактики різних професійних психосоматичних розладів важливо вміти забувати, як би «стерти» з пам'яті конфліктні ситуації.
Зараз ми проведемо з вами вправу на «стирання» антистресової ситуації. Сядьте і розслабтеся. Закрийте очі. Уявіть перед собою чистий альбомний аркуш паперу. Олівці, гумка. Подумки намалюйте на аркуші негативну ситуацію, яку необхідно забути. Це може бути реальна картинка, образна асоціація, символ тощо. Подумки візьміть гумку і починайте послідовно «стирати» з аркуша паперу представлену ситуацію. «Стирайте» до тих пір, поки малюнок не зникне з аркуша. Відкрийте очі. Зробіть перевірку. Для цього закрийте очі і уявіть той же аркуш паперу. Якщо картинка не зникла, знову візьміть гумку і «стирайте» до її повного зникнення. Через де - який час методику можна повторити.

Робота в групах «Визначення принципів взаємодії школи та сім'ї.»

Завдання: Встановити відповідності між діями школи і відповідною діяльністю родини, презентувати зміст принципу групі.


Вправа  «Модель сучасного Вчителя , Учня, Батька».

Вправа «Способи виходу з конфліктної ситуації (за Д. Томасом). Сітка Д.Томаса»

Вправа «Тест Томаса» . Визначення стратегії поведінки кожного вчителя в умовах протиріччя. Тест «Наскільки ви конфліктні?»


                                       Вправа « Професіоналізм особистості вчителя»
Вправа виконується індивідуально, а потім в групах по 4 учасника. У групі виробляється єдність думок з даного питання. Висловитися повинен кожен, висуваючи аргументи на користь вибору тієї або іншої якості. Після завершення обговорення представник кожної групи зачитує груповий список обраних якостей, аргументуючи його.
Завдання А: Список особистісних якостей вчителя, що найбільш ускладнюють педагогічну взаємодію з учнями та батьками.


Завдання Б: Список особистісних якостей вчителя, які мають вирішальне значення в подоланні педагогічних  конфліктів.


Підсумок заняття. Рефлексія.

Немає коментарів:

Дописати коментар